Wszystkie:519218

• IP: 3.147.81.154

Wchodząc w nowy okres liturgiczny, w Adwent,  trzeba się zapytać: Co jest jego istotą? Co ten czas oznacza dla osoby wierzącej? Jak należy go dobrze przeżyć?
Adwent to szczególny czas oczekiwania na przyjście naszego Pana Jezusa Chrystusa. Czas adwentu został podzielony na dwa okresy.

Pierwszy okres trwa od pierwszej niedzieli adwentu do 16 grudnia. Wtedy w sposób szczególny Kościół chce zwrócić naszą uwagę na fakt powtórnego przyjścia Jezusa na końcu czasów. Jest to bardzo ważny element naszej chrześcijańskiej wiary, który łączy się z cnotą nadziei chrześcijańskiej.
Drugi okres rozpoczyna się 17 grudnia i jest bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości Bożego Narodzenia. Wtedy też wspominamy pierwsze przyjście Pana na świat. Chrystus przyszedł raz na ziemię, aby  dokonać wybawienia ludzkości z grzechu, a drugi raz przyjdzie na końcu czasów. Z tego też powodu jest to czas radosnego oczekiwania.

Dla człowieka wierzącego okres adwentu powinien mieć  podwójny wymiar.

Pierwszy wiąże się z faktem, że rozpoczyna się nowy rok liturgiczny, którym po raz kolejny przypominamy wszelkie prawdy chrześcijańskie, na nowo przeżywamy najważniejsze zbawcze wydarzenia. Jednak najważniejszym wydaje się być to, że skoro Kościół rozpoczyna nowy okres, to i ja jestem zaproszony do tego, aby wejść w nowy czas mojego życia, w którym nie będzie ono takie samo jak do tej pory, ale będzie to czas odnowy mojego myślenia i mojego postępowania. Skoro Bóg dał mi po raz kolejny przeżywać ten adwent, to znaczy, że dał mi kolejną szansę, by całkowicie posprzątać moje życie i na nowo je ułożyć, ale teraz razem z Bogiem.
Drugi wymiar tego czasu natomiast powinien mi pomóc uświadomić sobie, że moje życie nie  zależy tylko ode mnie, ale także od Boga, który raz przyszedł na ziemię, aby wszystko odmienić i przyjdzie powtórnie, by ukazać nam nowy wymiar życia, życia  razem ze Stwórcą. Dlatego też teraz, kiedy jeszcze mam czas i możliwość, aby coś zmienić  w moim życiu, będę się starał to robić.

Dobrze przeżyty adwent to nie tylko  przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w takim wymiarze, jak kreują to środki masowego przekazu. Tu trzeba czegoś więcej, tu trzeba wejść głębiej.
Dlatego ważnym elementem powinna być próba przeżycia tego okresu, jako wyjątkowych rekolekcji, w których poświęcę więcej czasu na relację z Panem Bogiem, może nawet zacznę  ją odbudowywać, a przez to odmienię moje podejście do bliźniego.

Kościół w każdym okresie liturgicznym podsuwa nam szczególne formy, aby wejść na nowo w kontakt z Bogiem. Takim ważnym elementem są tutaj roraty, czyli Msza święta, podczas której pełni nadziei wraz z  Maryją przygotowujemy się na przyjście Zbawiciela.

Adwent jest więc dobrym okresem na odmienienie swojego  życia, ale przede wszystkim jest czasem radosnym. Pamiętajmy o tym i z weselem przygotujmy się dobrze do przeżycia świąt Bożego  Narodzenia oraz największego święta, jakim będzie powtórne przyjście Zbawiciela.